Wybór maszyny do haftowania

 
Wykonanie haftu może być zrealizowane z wykorzystaniem specjalnych maszyn do haftu. Poszczególne maszyny pozwalają na wykonanie haftu kolorowego czy komputerowego. Wybór maszyny wpływa na dostępne funkcje.
 
Wybranie odpowiedniej maszyny do realizowania haftu to przede wszystkim określenie celu jej użytkowania. Maszyny można podzielić na dwie podstawowe kategorie. Z jednej strony są to maszyny profesjonalne. Z drugiej strony maszyny do amatorskiego użytkowania. Takie maszyny nazywane bywają również maszynami do użytku domowego.
 
W domowych warunkach można również używać profesjonalnych maszyn. Zaawansowany użytkownik może postawić na mniejsze konstrukcje maszyn profesjonalnych. Ich atutem jest znacznie większa wydajność pracy. Wielokolorowy haft jest łatwiejszy przy braku konieczności wymiany nici. Oczywiście na profesjonalne maszyny trzeba mieć odpowiednie warunki. W domach nie sposób natomiast używać największych maszyn przemysłowych.
 
Wzory haftów
Wykonanie wielokolorowych haftów pozwala na stworzenie najbardziej ciekawych wzorów. Jednocześnie takie hafty można wykonać nawet maszynami z jedną głowicą. Tego rodzaju maszyny są najbardziej popularne na rynku zarówno w wersji profesjonalnej jak też do domowego użytkowania. Natomiast maszyna, która wymaga zmiany nici przy kolorowym hafcie są mniej wygodne w użytkowaniu.
 
W domach najczęściej użytkownik wykonuje jeden projekt ubrania raz na jakiś czas. Nie wymaga to bardzo zaawansowanych urządzeń. Trwałość urządzenia również nie jest tak bardzo istotna. Maszyna nie pracuje godzinami bez przerw jak w firmach. W ten sposób hafciarka może być mniej zaawansowana pod kątem konstrukcji.
 
Amatorskie maszyny są znacznie bardziej łatwe w obsługiwaniu. Przekłada się to na znacznie łatwiejsze możliwości nauczenia się obsługiwania takiej maszyny. Jest to korzystniejsze rozwiązanie dla użytkowników uczących się haftowania maszynowego. Przy zdobywaniu większych umiejętności można zawsze decydować się na maszyny ze znacznie większą liczbą funkcji.